פחדים וחרדות אצל ילדים

פחד נחשב לתחושה טבעית, החיונית להבטחת שלומנו והיא משרתת את אינסטינקט ההישרדות שלנו מזה אלפי שנים. באופן טבעי, תחושת הפחד מסמנת קיומה של סכנה ממשית לשלומנו, ובכך היא מגינה עלינו, אולם, לעיתים קרובות, מפציע הפחד גם כאשר בסביבה אין סכנה ממשית. ניתן להשוות את הפחד למערכת האזעקה, אשר מטרתה הגנת הבית מפני זרים, אבל, לפעמים, היא מופעלת ומתריעה גם כאשר ישנה תנועה שאיננה בהכרח פורץ (כמשב רוח, בעל חיים או בום על-קולי). כך פועלת תחושת הפחד אצלנו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו חוששים לפני ראיון עבודה, פגישה חשובה או מצב בלתי מוכר, למרות, שבפועל, אף אחד מהמצבים הללו איננו מאיים על שלומנו באופן ממשי. עבור ילדים, הסיפור אפילו מורכב יותר, גם בזכות הדמיון העשיר שמזין את פחדיהם (המפלצת מתחת למיטה, למשל), גם בשל קושי בוויסות רגשותיהם וגם בשל התלות הקיימת במבוגר (לעיתים קרובות – ההורה) לצורך הוויסות. אבל – יש פתרון טבעי: טיפול בחרדות ובפחדים באמצעות הומאופתיה. 

גילאים שונים – פחדים שונים

שכבות הגיל השונות בילדות מאופיינות בפחדים שונים, המופיעים על פי שלבי הבגרות הנפשית של הילד בכל אחד מהשלבים, כמו גם האתגרים הנקודתיים העומדים בפניו. בגיל תשעה חודשים למשל, יחוו תינוקות חרדה מפני זרים. התינוק, שעבר רק אתמול מידיה של אמו לידי אדם זר לו ועשה זאת בחיוך, עלול לפרוץ כעת בבכי קורע לב. בשלב זה של התפתחותו, תינוק חווה את התרחקות ההורה כנטישה ממשית (אשר דומה במהותה לחרדת הנטישה אצל מבוגרים), מאחר ועדיין אין בו ביטחון כי ההורה שלו אכן ישוב. בנוסף, בשלב זה של התפתחותו, תינוק כבר מודע מספיק להבדלים בין תווי פנים והפגישה עם פנים שאינן מוכרות לו מעוררת בו פחד נוסף. בשלב מאוחר יותר, בגיל הגן, ילדים מגלים חרדה מפני פרידה מהוריהם, בין אם חשש מפני משהו רע אשר עלול לקרות לילד-עצמו ובין אם חשש לשלומו של ההורה שאיננו בטווח הראייה של הילד. אותו "משהו רע" עלול להשתנות על פי רמת החשיפה של אסונות להם מודע הילד בסביבתו (תאונת דרכים, פיגוע טרור וכד'). חרדה חברתית (פחד מפני מבוכה או השפלה בסיטואציות חברתיות) אף הוא מלווה ילדים מגיל גן החובה ומעלה, ועלולה להוביל אותם להימנעות מסיטואציות חברתיות, לחשש מהשתתפות בפעילויות משותפות (כפעילויות בתנועת נוער) או, אפילו, מהשתתפות בכיתה. חרדות ופחדים אחרים הנפוצים בקרב ילדים הם פחד מחושך, פחד מפני מוות, פחד מבדיקות או ביקורים אצל הרופא, רתיעה מבעלי חיים ספציפיים, מאירועי טרור, מליצנים וכן הלאה.

הומאופתיה – טיפול בחרדות ובפחדים  ה ר ב ה  לפני שהם משתלטים 

כפי שניתן להבין, לפחד, לכשעצמו, ישנו תפקיד חשוב ביכולת ההישרדות שלנו, אולם, לפעמים, במיוחד אצל ילדים, הוא עלול לפגוע בתפקוד היומיומי והרגשי של הילד. ישנם מספר סימפטומים היכולים להעיד על כך כי ילדכם סובל, וצריך טיפול בחרדות ובפחדים הומאופתי:

  • חלה רגרסיה בתפקוד הרגיל של הילד גם בתחומים בהם הילד כבר רכש שליטה
  • קשיי התנהגות במסגרת החינוכית
  • שינויים בהרגלי האכילה (חוסר בתאבון או עודף בו)
  • שינויים בהרגלי השינה (שינה עודפת או נדודי שינה)
  • טנטרומים והתפרצויות בכי
  • שינויים קיצוניים במצב הרוח

ההומאופתיה, אשר מתייחסת אל הילד כאל מכלול, משפיעה על הילד באופן שמאפשר לחלק החושב במוח, להשתלט על החלק הפעיל בעת פחד או התקף חרדה (האמיגדלה), להרגיע את פעילות היתר הנוירונית שלה, ולשמור את הפחד למקרים בהם הגוף באמת נדרש להם (מקרים של אזעקת אמת, אם נתייחס לדוגמה שנתנו בהתחלה).
טיפול הומאופתי הוא נטול תופעות לוואי, כך שניתן להתחיל בו מוקדם ככל האפשר, כבר בגיל הינקות ולחסוך פחדים וחרדות רבים מהילד.

לקבלת מידע נוסף אודות טיפול בחרדות ובפחדים אצל ילדים באמצעות הומאופתיה חייגו 052-4448530 או צרו קשר דרך האתר