נוזלים באזניים ושקד שלישי

עד לפני כמה עשרות שנים, קיבלו אימהות כעובדה, את זה שהילד שלהם "רגיש", את זה שבכל שני וחמישי הוא פיתח דלקות באוזניים, כאבי גרון, קשיים בנשימה, נחירות בעת השינה וכד'. עם השנים, התפתחה הרפואה המערבית וגילתה לנו כי מרבית המקרים הללו קורים בשל שקד שלישי או נוזלים באוזניים. גם את הפתרונות שלה גילינו – "הפגזת" גופו הרך של הילד בסבבי אנטיביוטיקה מרובים, האחד אחרי השני, וכשהאנטיביוטיקה פסקה מלהשפיע – כריתת השקד השלישי או ניתוח "כפתור" ואיך אגיד זאת בעדינות? לא נשמע הגיוני שזוהי הדרך הנכונה לטפל בבעיה, במיוחד כאשר מדובר בפעוטות.

מהם נוזלים באוזניים, כיצד הם נוצרים, ומה הקשר בינם לבין השקד השלישי?

הנוזלים באוזניים (OME- Otitis Media With Effusion) הם נוזלים סמיכים אשר מצטברים מאחורי עור התוף באוזן התיכונה. במרבית המקרים, יתייבשו נוזלים אלה תוך פרק זמן של ארבעה עד שישה שבועות, אולם, במידה והתייבשותם איננה מתבצעת והם נשארים לאורך זמן, הם גורמים לדלקת אוזניים חוזרת ונשנית, ועלולים אף להביא לירידה ברמת השמיעה של הילד. הנוזלים הללו נוצרים ומצטברים באוזן, בשל פגם בתפקודה של תעלת השמע, אשר מחברת בין האוזן התיכונה לבין הלוע. תפקוד לקוי שלה גורם לבעיה בניקוז הנוזלים, והם נאגרים מאחורי עור התוף. אותו תפקוד לקוי יכול להיגרם כתוצאה ממבנה תעלת השמע, או, בשל השקד השלישי. השקד השלישי, האדנואיד, ממוקם בחיבור בין האף ללוע, סמוך לפתחי הניקוז של האוזניים, ומטרתו, כמו מטרתם של שני השקדים האחרים, למנוע כניסת חיידקים ומזהמים נוספים לגוף דרך האף. זיהומים של דרכי הנשימה העליונות עלולים לגרום להגדלתו וכתוצאה מכך, גם להפרעה בדרכי הנשימה של הילד. התוצאות משתנות בהתאם לרמת החסימה הקיימת, ויכולות לנוע בין אי נוחות וצורך לנשום דרך הפה בלבד, דרך נזלת מוגלתית, דלקות סינוסים ודלקות אוזניים חוזרות, והן יכולות להגיע אף לכדי עצירת נשימה בשינה, שהוא מצב מסכן חיים של ממש!

מה מציעה הרפואה המסורתית לילדים הסובלים מנוזלים באוזניים ומהשקד השלישי?

גם כאן, כבמקרים של דלקות אחרות, הרפואה הקונבנאציונלית דוגלת במתן אנטיביוטיקה, כך שילדים הסובלים מדלקות חוזרות ונשנות ומנוזלים כרוניים באוזניים, זוכים לסבבי אנטיביוטיקה האחד אחרי השני. כאשר הרפואה הקונבנציונאלית מחליטה להכריז על המצב כ"כרוני", היא מפנה את הילד הסובל מהפרמצבטיקה לכירורגיה, כלומר, פתרונות כירורגיים, כמו ניתוח "כפתורים" באוזניים (שבמהלכו מבוצעת החדרת צינוריות אוורור לאוזניים) או ניתוח לכריתת השקד השלישי. למותר לציין שלא רק שסבבי האנטיביוטיקה מחלישים את גופו של הילד, גם הניתוח לכריתת השקד השלישי (אשר מטרתו, כזכור, מניעת כניסת חיידקים ומזהמים נוספים לגוף) איננו מוסיף לעמידותה של המערכת החיסונית של הילד.

מה מציעה ההומאופתיה לתינוקות ולפעוטות הסובלים מנוזלים באוזניים ומהשקד השלישי?
מאחר וההומאופתיה מתייחסת לתינוק/הפעוט המטופל כאל "מכלול" שלם, היא ניגשת לטיפול במצבים כאלה מתוך גישה המחזקת את המערכת החיסונית הפיזית והנפשית שלו, כאשר המטרה היא הפיכתו של הפעוט לחסון יותר. בניגוד לאנטיביוטיקה, אשר עלולה לרפא בעיה אחת, אבל ליצור עשר בעיות אחרות, לרמדיז ההומאופתיות אין תופעות לוואי מזיקות. מיותר לציין, כי הסיכונים להם נחשפים תינוקות וילדים בעת ביצוע הניתוחים אינם קיימים בטיפול ההומאופתי וכך גם כאן, להומאופתיה ישנה יתרון ניכר.