הרטבת לילה בילדים

על פי ההגדרה ההתפתחותית, ילד בן חמש ומעלה אשר מרטיב את מיטתו לפחות פעמיים בשבוע בתוך פרק זמן של שלושה שבועות, נחשב לילד הסובל מהתופעה הקרויה הרטבת לילה. מאחורי ההגדרה הפשטנית לכאורה הזו, מסתתרים המון עגמת נפש, ירידה בתחושת הביטחון העצמי ותסכולים, הן של הילד והן של ההורים החשים את עצמם אובדי עצות וחשים אשמים, בדרך זו או אחרת, בכך שהילד עדיין לא נגמל מהרטבת הלילה שלו.

מספר נתונים חיוניים על הרטבת לילה אצל ילדים, בני נוער ובוגרים

שכיחותה של הרטבת לילה גבוהה יותר פי שניים בקרב בנים מאשר בקרב בנות. בסביבות גיל חמש, יסבלו כ-20% מהילדים מהרטבת לילה. כל שנה לאחר מכן, חלה ירידה ספונטנית (מבלי מתן טיפול כלשהו) של בערך 15% במספרם של המרטיבים בלילה. רוב הילדים המרטיבים בלילה ייגמלו מכך בטרם הגיעם לגיל 11. משם, מגיל 12 ומעלה, שיעור המרטיבים (בני נוער ומבוגרים) עומד על 1.5%-2% באוכלוסייה.

אצל ילדים, ניתן לחלק את סוגי הרטבת הלילה על פי רציפותן להרטבת לילה ראשונית (בה הילד מעולם לא חדל מלהרטיב את מיטתו) ולהרטבת לילה שניונית (בה חלפה לפחות תקופה של חצי שנה בה הילד נחשב ל"גמול" ללא הרטבת לילה, ולאחר מכן, שבה הרטבת הלילה). סוג חלוקה נוספת קיימת היא להרטבת לילה מונו-סימפטומטית (Mono-symptomatic Enuresis), אשר בה אינם קיימים סימפטומים נוספים לאורך היום, והרטבת לילה פולי-סימפטומטית (Poly-symptomatic Enuresis) – הרטבת לילה המלווה בסימפטומים שונים לאורך היום (כזיהומים בדרכי השתן, איבוד שתן וכד').

מהן הסיבות להרטבת לילה?

על פי הרפואה הקונבנציונלית, קיימים מספר גורמים העיקריים להרטבת לילה אצל ילדים:
ייצור עודף של השתן בשל הירידה בהפרשת הורמון ADH (Antidiuretic hormone המווסת את הפרשת השתן) במהלך הלילה
נפחה הקטן של שלפוחית השתן הילדותית יחסית לכמות השתן המיוצרת בלילה (Reduced Bladder Capacity)
בעיות במנגנון הערות והשינה (Sleep/Arousal Disturbances) של הילד
כמו כן, חלק מהמחקרים הקיימים כיום מצביעים על קשר בין הרטבת לילה לתורשה, כאשר אף למין ההורה שסבל (או סובל) מהרטבה ישנה השפעה על סיכויי ההרטבה של הילד (44% מהילדים שאביהם סבל/סובל מהרטבת לילה צפויים לסבול מהרטבה אף הם, בעוד ש-42% מהילדים שאימותיהם סבלו מהרטבה עלולים אף הם לסבול מכך).

מה מציעה הרפואה הקונבנציונאלית לילדים מעל לגיל חמש הסובלים ממצב של הרטבת לילה?

תרופות אנטי-כולינרגיות (הגורמות להרפיית שריר שלפוחית השתן ולהגדלת נפח השלפוחית, תרופות המחליפות את ההורמון ווזופרסין (ADH), כמו מינירין, טיפולים התנהגותיים (כמו טיפול הפעמונית והזמזם, ובעיקר – מנות גדולות של תסכול לילד ולהוריו, אשר חשים במצוקתו של ילדם, ובכ"ז, למרות כל רצונם, קצרה ידם מלהושיע. מצד שני, תסכולו הגובר של הילד, חוסר הביטחון שהוא חש וההגבלה על חיי החברה וההווי הבית ספרי שלו (למשל, אי רצון להשתתף בטיולים כיתתיים הכוללים לינה או במסיבות פיג'מות) עלולים להותיר את חותמם בצורת פחדים וקומפלקסים נפשיים, אשר הטיפול בהם הופך את התמונה למורכבת אפילו יותר.

מה מציעה ההומיאופתיה לילדים הסובלים מהרטבת לילה?

ההומאופתיה מטפלת במקביל בגוף ובנפש ובמקרה של הרטבת לילה, זה בדיוק הדבר הנדרש. לאחר שלילת בעיות אורגניות, יבוצע אבחון מעמיק, שמטרתו לאבחן את אופיו של הילד במקביל לתשאול ההורה בנוגע לעיתוי המדויק של התרחשות ההרטבה ביחס לשנת הלילה. לאחר מכן, על בסיס הנתונים שיאספו בעת הפגישה, תותאם לילד רמדי הומיאופתית המתאימה למצבו.

אם הילד שלכם עבר את גיל 5 ועדיין סובל מהרטבות לילה, כדאי לטפל בכך מוקדם ככל האפשר, על מנת למנוע אובדן זמן יקר!

 

אמא של עמליה, בת 8, מספרת:

הגענו לקליניקה במטרה לטפל בהרטבות הלילה שגרמו לעמליה לבושה גדולה ולביטחון עצמי נמוך, בנוסף לכל מיני עניינים רגשיים. 
לאחר חודשיים של טיפול אני יכולה להעיד שהעניינים הרגשיים זניחים, ההרטבה בלילה כמעט נעלמה והביטחון העצמי של עמליה מאד השתפר ואפילו מצבה החברתי, שמחות שבאנו להיעזר בך.