הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

אחד מסוגי ההפרעות ההתנהגותיות הנפוצות ביותר בקרב בני הגילאים השונים באוכלוסיה, הן הפרעות קשב וריכוז. במרבית המקרים, ההפרעה מאובחנת בילדות, באזור שנות הלימוד הראשונות, מכיוון שילדים הסובלים ממנה מתקשים לשים לב לפרטים קטנים, מתקשים לעמוד במטלות שונות, להתרכז בנעשה בשיעור ולעקוב אחר מהלך השיעורים או לעקוב אחר הנחיות מוריהם, דבר הפוגע באופן ממשי ביכולותיהם הלימודיות ובהישגיהם.
הוריהם של ילדים אשר סובלים מבעיות קשב וריכוז נאלצים להתמודד עם השלכותיהן, הן ברמה האישית והמשפחתית והן ברמה החינוכית. הם כואבים בכאבו של ילדם, חשים רצון עז לגונן עליו, חשים את עצמם חסרי אונים, וחווים תחושת כשלון הורית, כאשר אינם מצליחים לעזור לו בהתגברות על קשיו. במקביל, ברמה האישית-משפחתית, הקשיים הנם יומיומיים והחיכוך עם הילד המתקשה בעמידה במשימות המתאימות לגילו הינו מתיש ומתסכל. אל התסכול והבלבול שחשים הורים כאלה, מתלווה דרישה מצד מערכת החינוך לספק את הפתרון המתאים לצרכי הילד, תוך הפעלת לחץ למתן טיפול תרופתי.

אז מה הבעיה? תנו לו תרופה וגמרנו!

מצד אחד – הלחץ המופעל על ידי המערכת הוא גדול והוא איננו מאפשר להורים לבחור במתינות ובשיקול דעת את כל הפתרונות החלופיים האפשריים, ומתוכם, לבחור את המתאים והבריא ביותר לילד. ומצד שני – תסכולו המתמשך של הילד ותחושת חוסר האונים של ההורים, מתעצמים אף הם מיום ליום ועלולים אף הם לדחוק בהורים למצוא את הפתרון הזמין ביותר, ולאו דווקא הפתרון המתאים ביותר. מאחר ומרבית התרופות המסורתיות המוצעות כיום לטיפול בהפרעות הקשב והריכוז מלוות ברשימה ארוכה למדי של תופעות לוואי, מוצאים את עצמם הורים רבים נדחקים להחלטה חפוזה, שאולי תשפר נקודתית את מצב הילד כיום, אולם עלולה לגרום לו לתופעות לוואי שילוו אותם עוד תקופה ארוכה, גם לאחר הפסקת מתן התרופה (שינויים חריפים במצב הרוח, אובדן תאבון, כאבי ראש וכד').

מה מציעה ההומאופתיה לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז?

מאחר וההומאופתיה מתייחסת למטופל כמכלול שלם (למצב הפיזי ולמצב הנפשי כאחד), היא עוסקת ומטפלת בכל הסיבות האפשריות שיצרו את התהוות הבעיה. טיפול הומאופתי יתחשב בגורמים כמו קשיים רגשיים, מאורעות דרמטיים שהשפיעו על הילד, כמו גם קשיים פיזיים שונים. הטיפול ההומאופתי עוסק בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים הנראים על פני השטח (הפרעות הקשב והריכוז).
הרמדיז (התרופות ההומיאופתיות) המותאמות עבור הילד מבוססות על חומרים שמקורם בטבע, הן אינן מכילות חומרים כימיים, אינן גורמות לתופעות לוואי כלשהן, או להתמכרות, שהן אחד הפחדים הגדולים ביותר של תרופות קונבנציונליות הניתנות באופן קבוע במשך תקופה ממושכת.

איזו השפעה ישנה לטיפולים הומאופתיים על הפרעות קשב וריכוז?

לטיפול ההומאופתי ישנה השפעה הוליסטית כוללת על הילד, הוא איננו פועל אך ורק באופן נקודתי על הפרעות הקשב והריכוז, אלא פועל על כל המערכות, הפיזיות והנפשיות גם יחד. הוא מסייע לילד ללמוד להרגיע את עצמו ללא התערבות חיצונית ומאפשר לו למצוא בתוכו את "המקום השקט" שלו, הוא מעצים את יכולות גופו של הילד לעמוד בפני הגירויים והפיתויים המפריעים לו להתרכז, ומשפר את יכולת הריכוז והקליטה שלו. כתוצאה מכך, הילד זוכה שוב בביטחון העצמי שאבד לו בשל ההפרעות, מסייע לו בשיפור הדימוי העצמי שלו, ומחזק את השתלבותו בכיתה, בפעילות הבית ספרית ובפעילות המשפחתית. כל אותם דברים, שהפרעות הקשב והריכוז נטלו ממנו (ומכם) לפני כן.