בעיות עור

מסבוריאה, דרך אסטמה של העור ועד חררה, עורם הרגיש של הילדים ובעיקר התינוקות, פגיע לכל פריחה, יובש או שינוי במזג האוויר, הרבה יותר מעורנו, המבוגרים. כמו כן לרוב, יכולותיהם הוורבאליות של פעוטות עד לגיל מסוים הינן מוגבלות; התוצאה היא, שהם אינם מסוגלים לומר לנו מה בדיוק מציק להם, בין אם מדובר בשלבי הופעתו הראשונים של אמפטיגו מטריד או בפריחת חיתולים צורבת. מאחר והעור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, אך הגיוני וטבעי הוא, שהוא יהיה האיבר החשוף ביותר לכל הבעיות והצרות שעלולות להיגרם לו, על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בעורם הרגיש של התינוקות והפעוטות.

בואו נראה, לאלו בעיות עור חשופים תינוקות ופעוטות?

  • פריחות בעור – עבור תינוקות, פריחה הינה תופעה שכיחה למדי, שלרוב, איננה סימפטום למשהו עמוק או מסובך יותר. במרבית המקרים, היא נובעת ממפגש ראשוני של עורו הרגיש של התינוק עם בד שלא פגש בעבר או מסוג הסבון בו אנחנו רוחצים אותו. למעשה, במקרים הנפוצים יותר – הפריחה היא פשוט תגובה להזעה, אשר נגרמה בשל השכבות הרבות אותן נוהגות אמהות דאגניות יתר על המידה להעמיס על עורו העדין. את הפריחה ניתן למנוע בשיטות שונות (בהתאם למקורה), אולם, החשש הגדול הנוגע אליה לא נובע מהפריחה עצמה, אלא מהאפשרות שבשל גירוד או שפשוף, היא תיצור זיהום עורי, שבו הטיפול יהיה מוגבל, בשל גילו הרך של הילד.
  • תפרחות חיתולים – נחשבות לאחת מהבעיות הנפוצות ביותר גם אצל תינוקות בריאים בגילאים שבין תשעה חודשים לגיל שנה. תפרחת חיתולים הינה, למעשה, כוויה הנוצרת בעורו העדין של התינוק, אשר עלולה להיגרם ממספר גורמים שונים, ביניהם תגובת העור לחומרים כימיים שונים במגבונים הלחים, חומציות השתן ואף שינוי בהרכב הצואה, המתרחש בעת שהתינוק מקבל מזונות מסוגים שונים, ואיננו מוזן רק בחלב אם או בתמ"ל. גם כאן, למרות שהתפרחת גורמת לתינוק אי נוחות, היא, לכשעצמה, איננה מסוכנת, אולם היא עלולה להוות פתח לזיהום פטרייתי מסוג קנדידה ולבעיות עור נוספות.
  • אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) – התופעה מכונה כך, בשל השכיחות הרבה בה היא נמצאת בילדים הסובלים מבעיות נשימה ואסתמה. הסימפטומים שלה מתבטאים ביובש מקומי ובאדמומיות באזורים של קפלי הגוף (כמפשעה, בתי השחי, החלק האחורי שבברכיים, קפל הזרוע באזור המרפק וכן הלאה). במצבים כאלה, כאשר העור יבש, רמת ה-PH שלו עולה והוא נוטה להתקלף ולכן, גם חשוף לפגיעות שונות.
  • יובש בעור – מאחר ועורם של תינוקות ופעוטות עדין ורגיש יותר, קור קיצוני או חום המלווה ביובש עלול לייבש אותו. שוב, התופעה, לכשעצמה, איננה מסוכנת (מעבר לאי הנוחות), אולם היא עלולה להתפתח לעור מגורה וסדוק, לקילופים או לקשקשת יבשה, המכסה את העור המיובש והמגורה.

שמתם לב למספר מאפיינים משותפים בין כל בעיות העור להם חשופים תינוקות?

שני המאפיינים המשותפים העיקריים הם כי בעיית העור, לכשעצמה, איננה הבעיה העיקרית, אלא מהווה רק את הבסיס להתפתחות בעיות מורכבות יותר; המאפיין המשותף השני הוא, כי בניית מערכת חיסונית יעילה ועמידה יכולה לחסוך לתינוק או לילד שלכם את כל אחת מהתופעות הללו, מאחר והיא הופכת אותו לחסין יותר מפני הופעת הבעיות בעור, וממילא הופכת אותו גם לחסין יותר מפני הסתבכויותיהן.

מה מציעה ההומיאופתיה לתינוקות ולפעוטות החשופים לבעיות בעור?

ההומאופתיה רואה את התינוק/הפעוט המטופל כמכלול ולכן, היא עוסקת בחיזוק המערכת החיסונית הפיזית והנפשית ובהפיכתו של המטופל לחסון יותר. גישה זו, מאפשרת טיפול כבר בגיל הרך במחלות כמו אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס), יובש ואחרות, מאחר והיא איננה חושפת את התינוק המטופל לכימיקלים או לתרופות, אלא מחזקת את גופו ברמדיז המבוססות על חומרים שמקורם בטבע והנרקחות עבור התינוק באופן ספציפי המותאם לו אישית.